Изследователи от Илинойс откриха рядка китайска монета на 600 години на кенийския остров Манда.
За находката оповести музеят The Field Museum в Чикаго. В експедицията участвали изследователи под ръководството на Чапурука Кусимба от музея и Слоун Уилямс от университета на Илинойс в Чикаго.
Находката свидетелства, че е имало търговски обмен между Китай и Източна Африка десетилетия преди епохата на великите географски открития.
Става въпрос за монета от мед и сребро. В центъра й има квадратен отвор, така че тя може да бъде носена на ремък. Изсечена е при управлението на император Юнлъ от династията Мин.
Юнлъ, който започнал строителството на Забранения град, проявявал търговски и политически интерес към земите, които граничат с Индийския океан. Затова императорът организирал изследователски експедиции под ръководството на адмирал Чжън Хъ.
„Чжън Хъ по много начини е бил като китайският Христофор Колумб“, отбеляза Кусимба. „Чудесно е да открием монета, която може да докаже, че той е бил в Кения“, допълва той.
Външните взаимоотношенията от този тип били прекратени скоро след смъртта на Юнлъ. Императорите след него забранили експедициите и по-този начин позволили на европейските изследователи да доминират моретата и да разширят империите си. (Източник: БТА)