Ранните хора са напуснали Африка по-рано, отколкото се смяташе досега, и са го направили на няколко етапа, свързани с климатични промени, а не в рамките на едно-единствено преселение, сочат резултатите от британско изследване, цитирани от сайта e!sciencenews.
Докато предишни проучвания за преселението на ранни хора от Африка разчитаха на генетични и археологически данни, авторите на новото изследване смятат, че данните за климата и околната среда могат да хвърлят нова светлина върху това как и защо хората са мигрирали от континента.
„Виждането, по което има консенсус е, че съвременният човек е напуснал Африка преди около 60 000 години по крайбрежен маршрут, заобикаляйки някои зони с много сух климат, и се е разпрострял до Австралия много бързо, заяви съавторът на изследването Майкъл Петралия от Оксфордския университет. Ние смятаме, че това виждане е погрешно. Смятаме, че ранните хора са напуснали Африка на няколко етапа, вероятно много по-рано и не са използвали крайбрежен маршрут, а сухоземен.“
Това противоречи на общоприетото виждане, но според учения климатът трябва да се вземе под внимание при всяка хипотеза за преселението на ранните хора от Африка.
„Знаем, че климатът се е променял много пъти, отбеляза Петралия. Това е въздействало като своебразна „помпа“ изтласкваща хората от Африка към Южна Азия.“
Резултатите от изследването са публикувани в Quaternary International. (Източник: БТА)