Нови данни подкрепят твърдението, че царевицата е имала значима роля за еволюцията на древна цивилизация на днешната територия на Перу преди 5000 години, съобщи BBC.
Проби взети от полен, от каменни сечива и от фосилизирани екскременти показват, че през онази епоха хранителни култури са били активно отглеждани, обработвани и консумирани.
Според авторите на научната публикация, данните добавят нова тежест към аргументите в полза на хипотезата, че древните обитатели на Андите са се препитавали от земеделие, а не чрез експлоатация на морски ресурси.
„Ако се вгледате в произхода на цивилизациите по света – от египетската до китайската и индийската – ще видите, че са базирани на земеделието“, заяви съавторът на изследването Джонатан Хаас от музея The Field Museum в Чикаго.
Хаас обяснява, че съществува мнението, че древната цивилизация в Андите е различна и е еволюирала въз основа на експлоатация на морски ресурси. Тази теория е доминираща от средата на 70-те години на миналия век, но напоследък археологически обекти от тази епоха са открити не само по крайбрежието, но и във вътрешността на континента.
Анализът на стотици проби показва, че макроскопичните остатъци от царевица, включително зърна, листа, стъбла и кочани, наистина са рядкост, поясниха учените. Те все още търсят причината за това и са на мнение, че е възможно недостатъчният брой подобни находки да е свързан с ограничените разкопки на обектите.
Резултатите от изследването са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences. (Източник : БТА)