С помощта на свръх-чувствителния радиотелескоп в Грийн банк в Западна Вирджиния, астрономи откриха много слабо светещо влакно от газ – своебразна река от водород – която си проправя път в галактиката NGC 6946.
Учените смятат, че с подобен тип „реки“ може да се обясни защо процесът на образуване на нови звезди в някои спирални галактики е толкова равномерен.
„Знаехме, че горивото за формиране на звезди трябва да дойде отнякъде“, заяви астрофизикът Дейниъл Пизано от университета на Западна Вирджиния. „Досега обаче бяхме открили едва 10 на сто от онова, което е нужно, за да се обясни наблюдаваното от нас в редица галактики“, допълва той.
Според една от водещите теории „реки“ от водород могат да пренасят звездното гориво през междугалактичното пространство, подхранвайки „тайно“ процеса на звездообразуване. Поради това, че е толкова труден за наблюдение обаче досега този водород не беше идентифициран.
Пизано и колегите му използвали телескопа в Грийн банк, за да открият излъчването на водородния газ, който свързва галактиката NGC 6946 с нейните космически съседи. Сигналът бил толкова слаб, че на практика бил под прага на чувствителност на останалите телескопи.
Учените отдавна предполагат, че по-големите галактиките могат да „изсмукват“ студен водород от по-малките си съседи чрез въпросния механизъм. Наблюденията на NGC 6946 показват наличието именно на предполагаемата особена структура, макар че според учените е възможно тя да се е образувала и по различен начин.
Според друга възможна хипотеза галактиката се е сближила с някои от съседите си и газа е бил гравитационно изтеглен извън нея. Учените обаче смятат, че ако това наистина се е случило, би следвало да се наблюдава малка популация от звезди в реката от водород – а такава не съществува. (Източник: БТА)