Учени, работещи за мисията IBEX („Изследовател на междузвездната граница“), откриха, че междузвездният вятър – частици, които навлизат в Слънчевата система от космоса извън нея – вероятно е сменил посоката си през последните 40 години.
Наблюдението ще помогне на изследователите да позиционират нашата звездна система в Млечния път, както и да установят къде е била тя в миналото и къде ще се намира в бъдеще. Учените се надяват да разберат повече и за природата на междузвездния вятър. Той е от особено значение за хелиосферата – гигантският балон, който обгражда Слънчевата система и ни защитава от опасната галактическа радиация.
Резултатите си учените получили след анализ на данни от 11 различни космически инструмента, събрани в рамките на четири десетилетия.
„Беше много изненадващо да открием, че се наблюдават промени в междузвездния поток в такъв малък времеви мащаб, защото междузвездните облаци са с астрономически големи размери“, казва Еберхард Мьобиус, съавтор на научната публикация.
Данните от апарата IBEX навели учените на мисълта, че неутрални атоми от междузвездната среда „протичат“ през Слънчевата система от различна от наблюдаваната преди посока. Облакът, от който частиците произхождат и който обгръща системата, се движи спрямо Слънцето със скорост от 83 000 км/ч.
За да са сигурни, че заключенията им са верни, учените сравнили данните от IBEX с тези от 10 други апарата. Анализът на информацията потвърдил наличие на разлика между новите и старите замервания. Според учените това е силна индикация, че самият междузвезден вятър е сменил посоката си. (Източник: University of New Hampshire)