
Това изображение е резултат от комбинирането на снимки, направени от апарата Messenger по време на основната му мисия. Цветовете не са реални, а са използвани за да подсилят разликите във физичните, химичните и минералогичните свойства на скалите, влизащи в състава на повърхността на планетата (кликни за по-голяма версия). Снимка: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington
На планетата Меркурий вероятно е имало голям океан от магма в много ранен етап от съществуването й, след като се е формирала преди около 4,5 милиарда години, сочат резултатите от изследване на астрономи от MIT, цитирани от сайта e!sciencenews.
Учените анализирали скалната повърхност на планетата, като използвали данни, събрани от космическия апарат на НАСА “Месинджър“. Сондата орбитира около първата планета в Слънчевата система от март 2011г.
По-ранен анализ на данни събрани от “Месинджър“ показал, че за повърхността на Меркурии са характерни два специфични скални състава. Това накарало учените да се зачудят какви са геологични процеси са довели до формирането им.
За да отговорят на този въпрос, изследователите от MIT използвали данните за състава за да пресъздадат двата скални вида в лабораторни условия. След това подложили изкуствените образци на висока температура и налягане, симулирайки различни геологични процеси.
Експерименталната постановка показала на учените, че единствения феномен, който би могъл да обясни спецификите в скалния състав, е гигантски магмен океан, създал два различни слоя кристали. Океанът се е втвърдил, а след това отново се е стопил в магма, която впоследствие изригнала на повърхността на планетата.
„Изумителното в случая с Меркурий е, че това не се е случило вчера“, заяви експертът по геология Тимъти Гроув от MIT. „Кората е на повече от 4 милиарда години, така че този океан от магма е съществувал в древността“, обяснява той.
Резултатите от изследването са публикувани в Earth and Planetary Letters. (Източник: БТА)