Новооткрита двойка звезди е третата по близост до Слънцето система и е на най-малка дистанция от нас, от която и да е система локализирана от астрономите от 1916г. насам.
И двете звезди в бинарната формация са кафяви джуджета - така се наричат космическите обекти, притежаващи прекалено малка маса за да развият необходимата температурата за ядрен синтез в ядрата си. Поради тази причина те са студени и бледи и приличат повече на Юпитер, отколкото на Слънцето.
„Разстоянието до двойката кафяви джуджета е 6,5 светлинни години – толкова близо, че телевизионните сигнали от 2006г. сега достигат до тях“, казва доц. Кевин Лууман от щатския университета Пен, направил откритието. „Ще е чудесно място за лов на планети, защото е много близо до Земята, което значително улеснява намирането на планети, обикалящи около двете кафяви джуджета“.
Според Лууман в по-далечно бъдеще системата може да е една от първите дестинации за експедиция извън пределите на Слънчевата система, поради това, че е в космическо „съседство“ с нас.
Звездната двойка е означена като WISE J104915.57-531906, защото е открита на карта на цялото небе, направена от сателита на NASA WISE. Тя е малко по-далеч от втората по-близост звезда – звездата на Бърнард, отстояща на 6 светлинни години от Слънцето. В най-непосредствено съседство до нашата звезда е система, включваща Алфа Центавър - на дистанция от 4,4 светлинни години – и Проксима Центавър, която е на 4,2 светлинни години.
За да направи откритието Лууман изследвал изображенията от сателита WISE, снети в 13-месечен период до края на 2011г. „В тези изображения успях да видя, че системата се движи много бързо по небето, което беше сериозна индикация, че вероятно се намира много близо до нашата Слънчева система“, казва Лууман. (Източник: Penn State)