Астрономи за първи път успяха да съставят карта на облачната покривка на планета извън Слънчевата система.
Учените са използвали данни от телескопите Кеплер и Спитцър на НАСА, за да изследват атмосферата на наподобяващия Юпитер свят, наречен Kepler-7b. Оказва се, че западната страна на планетата е покрита с висока облачност, за сметка на източната, която се характеризира с „ясно небе“. Това е първото наблюдение на облачна покривка на далечен свят.
„Наблюдавайки планетата със Спитцър и Кеплер в течение на повече от три години, ние успяхме да създадем ‘карта’ с много ниска резолюция на тази гигантска газова планета“, казва Брус-Оливър Демъри от Масачузетския технологичен институт в Кеймбридж.
Планетата Kepler-7b е една от първите открити от Кеплер извън Слънчевата система. Телескопът, създаден именно за да търси далечни светове, успя да открие 150 планети преди жироскопите му да се повредят и да престане на функционира. Въпреки всичко остава още много информация, събрана от Кеплер, която учените не са изследвали. Наблюденията му на Kepler-7b и на неговите фази, които наподобяват тези на Луната, показали светло петно в западното полукълбо на планетата.
Въпросните данни обаче не били достатъчни и за това учените решили да използват Спитцър, за да получат по-детайлна картина. Подобно на Кеплер този телескоп може да отправи своята оптика към далечна звездна система и да събира информация за планета, докато тя обикаля около звездата си. Способността на Спитцър да улавя инфрачервена светлина дала възможност да се измери температурата на Kepler-7b – между 815 и 980 градуса Целзий.
Тъй като температурата на планетата е твърде ниска, за да обясни излъчването на въпросното петно, учените заключили, че светлината е от звездата, около която обикаля Kepler-7b, отразяваща се в облаците на газовия свят. Изследователите открили и още нещо любопитно.
„За разлика от облаците на Земята, разпределението на облаците на тази планета изглежда не се променя много с времето – тя има изключително стабилен климат“, казва Томас Баркли от НАСА. (Източник: NASA/Jet Propulsion Laboratory)