Микроскопичен образец от ДНК, взет от кост на момиче отпреди 80 хиляди години позволи на немски учени да дешифрират генома на Денисовския човек, предадоха Франс прес и Би Би Си.
Учените можаха да сравнят тези данни с близките роднини на Денисовския човек – неандерталците и хомо сапиенс. Анализът, публикуван в американското списание „Сайънс“ показва, че тези хоминиди не са имали много наследници. Все пак днес голяма част от техните гени могат да се разпознаят в някой жители на Югоизточна Азия, най-вече сред папуасите.
Видът на Денисовския човек изчезва по неизяснени причини преди 30 хиляди години. Техният генетичен материал се свързва с тъмна кожа, тъмни коси и кафяви очи. Фосилите на Денисовския човек са много редки. Затова и първите фосили са открити сравнително късно – чак през 2008 г. в Денисовата пещера – голяма пещера в южната част на Сибир.
Учени от германския институт „Макс Планк“ са използвали метод, при който са разделили двете спирали на ДНК и са ги анализирали поотделно. Така те са получили много голяма точност на ДНК секвенциите, които са сравнили с тези на 11 хомо сапиенса от различни части на света и с тези на неандерталския човек.
„Ние постигнахме изключителна точност при дешифрирането на изчезнал геном“, заяви Матиас Майер, един от ръководителите на проучването. „Оказа се, че генетичното наследство на Денисовския човек е много по-ограничено от това на хомо сапиенс. Този факт се дължи на малкия брой на тяхната първоначална популация, която по-късно се е разпространила от Сибир до Южния Пасифик“. (Източник: БТА)