Арктическият океан ще остане без лед през лятото преди 2050г.

Според американските учени не става въпрос дали, а кога точно в Северния ледовит океан няма да има лед през лятото. Снимка: Jeremy Potter, NOAA/OAR/OER

Според американските учени не става въпрос дали, а кога точно в Северния ледовит океан няма да има лед през лятото. Снимка: Jeremy Potter, NOAA/OAR/OER

Американски учени обявиха, че не става въпрос дали, а кога точно в Северния ледовит океан няма да има лед през лятото. Според тях това ще се случи по-скоро, отколкото се е смятало досега.

Джеймс Оувърленд от американското Федерално управление по изследване на океаните и атмосферата и Муин Уанг от Университета на Вашингтон използвали три различни метода за прогнозиране на пълното изчезване на леда от Арктическия океан.

„Не съществува идеален начин за прогнозиране на загубата на морския лед в Арктика през лятото“, поясни Уанг. Затова прибягнахме до няколко метода, посочващи сериозно различаващи се дати, но всички те подсказват, че през лятото в Северния ледовит океан почти няма да има лед преди средата на този век.“

Според резултатите от изследването е възможно събитието да настъпи и до 2025г. или 2035г. Учените смятат, че то ще е свързано с редица промени с глобален ефект – както икономически, така и климатични. Ще бъдат отворени маршрути за транспортиране на ресурси, както и достъпа за изследвания за газ и петрол. От друга страна по-голямата водна повърхност, изложена на въздействието на слънчевите лъчи, ще позволи водата в океана да се загрява повече.

„Бързото отстъпление на морския лед в Арктика вероятно е най-видимият индикатор за глобалните климатични промени“, заяви Оувърленд. „Това води до промени в екосистемите, икономическия достъп и до потенциални последствия върху метеорологичните условия в Северното полукълбо“, допълва той  (Източник: БТА)

Последвай ни в социалните мрежи

Кликайки, ще ни помогнеш да продължим да пишем интересни новини. Благодарим!