Ново изследване показа, че връх Еверест губи ледената си покривка в резултат от глобалното затопляне.
Ледниците на връх Еверест и в заобикалящия го национален парк са се свили с 13 на сто през последните 50 години, а снежната линия (линията, над която сняг се задържа целогодишно) се е „изкачила“ с около 180 метра. Това заяви Судип Такури от университета в Милано, който ръководи изследването.
Учените се готвят да представят резултатите от проучването на организирана от Американския геофизически съюз международна конференция в Канкун, Мексико. Те подозират, че отстъплението на снега и леда в района на Еверест се дължи на изхвърляните от човешката дейност парникови газове, които влияят върху глобалния климат.
„По-голямата част от ледниците в националния парк отстъпват с все по-голяма скорост, а това ще окаже ефект далеч отвъд границите на парка“, отбелязва Такури.
„Хималайските ледници са смятани за водохранилища на Азия, защото съхраняват и доставят вода в реките през сухия сезон“, казва още той. „Популациите живеещи по теченията на реките зависят от водата от топенето за земеделие, питейна вода и генериране на енергия“. (Източник: БТА)