Храната, която човечеството изхвърля, е виновна за отделянето на повече емисии от парниковия газ въглероден диоксид, отколкото която и да е страна в света с изключение на Китай и САЩ, показа доклад на ООН.
Всяка година около една трета от храната за човешка консумация – близо 1,3 милиарда тона – се похабява заедно с цялата енергия, вода и химикали, изразходвани за производството и изхвърлянето й. Близо 30% от световната обработваема площ и обем вода, равняващ се на годишния дебит на река Волга, се използват напразно.
В доклада си, озаглавен „Отпечатъкът на загубите от храна“, организацията на ООН за прехрана и земеделие отчита, че въглеродният отпечатък на неизползваната храна се равнява на 3,3 милиарда тона въглероден диоксид годишно.
Авторите на доклада отбелязват, че по-разумното използване на храната може да допринесе съществено за намаляване на парниковите емисии.
В индустриалните страни хранителният отпадък се дължи на прекомерно купуване и изхвърляне на това, което не се изяжда. В развиващите се страни е по-скоро резултат от неефективно земеделие и недостиг на съоръжения за правилно съхранение на продуктите.
„С ограничаването на загубите от храна не само ще се избегне изразходването на оскъдни природни ресурси, но ще намалее и необходимостта от увеличаване на производството на храна с 60%, за да се посрещнат нуждите на популацията през 2050 г.“, се казва в доклада.
От организацията дават редица предложения за това как може да се разреши проблема. Един начин е да се подобри комуникацията между производители и консуматори, така че продоволствената верига да стане по ефективна. Инвестирането в земеделието и в по-добри технологии за складиране и пакетиране също би помогнало.
Друг подход е консуматорите в развития свят да бъдат насърчавани да използват по ефективно храната. Бизнесът пък би следвало да дава излишъка от производството за благотворителност и да намери алтернатива на изхвърлянето на органичния отпадък на сметищата.
Според ООН стойността на изхвърляната храна – като си изключи рибата и морските продукти – е около 750 милиарда долара годишно. За тази храна се похабяват 250 куб. км вода и се използват 1,4 милиарда хектара земя. (Източник: БТА)