Британски природозащитници ще следят движението на червеногуши гъски в опита си да разкрият загадка, свързана с изчезването на хиляди птици от този вид по време на миграцията им, съобщи в. „Гардиън“.
Изследователи от организацията Wildfowl & Wetlands Trust и Българското дружество за защита на птиците уловили 91 червеногуши гъски Branta ruficollis и ги снабдили с 11 маркиращи устройства, които ще позволят птиците да бъдат проследени по време на 6000-километровата им миграция до райони в арктическата част на Русия, където те се размножават.
Над 50 000 екземпляра от този застрашен вид гъски изчезнали от главните им места за зимуване по черноморското крайбрежие в България, Румъния и Украйна преди около 10 години.
Извършените оттогава международни изследвания не откриха никакво значимо увеличаване на популацията им. Това накара учени да се питат дали гъските не са намерили нови места в Азия или са станали жертви на ловци. Възможно е също изчезването им да е свързано с други фактори.
„Внезапно се оказа, че не можем да локализираме половината от популацията червеногуши гъски в света“, заяви Питър Крансуик от WWT. „Причините за това са неизвестни и затова ще следим тези индивиди, за да научим повече. Надяваме се „маркираните“ птици да разкрият пред нас непознати места, така че да оценим значението им и ако е нужно, да осигурим защитата им.“ (Източник: БТА)