Австралийски инженери са създали нанопокритие, което кара капките от сплавта галинстан да запазват формата си дори след силна деформация. Резултатите от изследванията им са публикувани в сп. Advanced Functional Materials, а краткото съдържание може да бъде прочетено на сайта The Conversation.
Галистан е сплав от химическите елементи галий, индий и калай, която е течна при стайна температура и замръзва типично при минус 19 градуса по Целзий. Поради слабата токсичност на металите, от които е съставена, сплавта се използва като нетоксичен заместител в много приложения, където преди това се е използвал живак или натриеви и калиеви сплави.
Учените са получили от галинстан капки, които благодарение на покритието се стремят да запазят кълбовидната си форма и на външен вид напомнят на твърд метал. Като покритие учените са изпитали окис на волфрам, цинк и индий, а също тефлонов прах с наноразмери и въглеродни нанотръбички.
На предоставения от учените видеозапис добре се вижда, че капки сплав, лишени от покритие, при падане на твърда повърхност губят формата си и стават конусовидни. В същото време обработените с прах капки галинстан пружинират подобно на топки.
Все още е рано да се говори за практическо използване на необичайните капки, но те са добри проводници на електричество и потенциално могат да намерят приложение в гъвкавата електроника. (Източник: БТА. Снимки и видео: RMIT University)