Лаборатория на института Розлин в Шотландия, където бе клонирана овцата Доли, отново е в центъра на вниманието след появата на бял свят на прасенце, създадено въз основа на нова технология, известна като генетична редакция.
Учените кръстили създаденото по биоинженерен път животно „Прасе 26″. То се е родило преди 4 месеца, но едва сега се съобщава за това публично.
Прасе 26 притежава ген, които му осигуряват имунна защита срещу чума по свинете. За целта съответният участък от ДНК е „копиран“ от генома на диви африкански свине, които имат естествен имунитет срещу заболяването.
В метода, използван от учените, елементи от генетичния код се премахват и се заменят с нови. Въпросната технология е по-проста и по-ефикасна в сравнение с клонирането.
Важна особеност на постигнатото в института Розлин е, че процедурите за генетична редакция не изискват използването на гени за антибиотична резистентност. Именно тези гени са основен аргумент на борещите се против генетично модифицираните организми. (Източник: БТА, снимка на извадка: University of Edinburgh)