Група учени, анализирали минералния състав на миниатюрни камъни, намерени в района на река Подкаменная Тунгуска, са стигнали до извода, че фрагментите са част от прочутия Тунгуски метеорит.
През 1908г. мощна експлозия в района на р. Подкаменная Тунгуска изравнява със земята гора простираща се на площ от 2000 кв. км. Очевидци описват ярък обект, който пада от небето и се взривява преди да се удари в земята. Смята се, че силата на взрива е била равносилна на 3 до 5 мегатона тротил (за сравнение експлозията в Челябинск е била еквивалентна на 460 килотона тротил).
Множество експедиции безуспешно се опитват да намерят фрагменти от въпросния обект. Зараждат се множество теории – между които и немалко екзотични – за това какво е предизвикало взрива, но научната общност като цяло смята, че причината е комета или астероид.
Сега учени, ръководени от Виктор Квасниця от Националната академия на науките на Украйна, са анализирали малки (около милиметър в диаметър) въглеродни зрънца, открити още през 1978 година. Те били намерени от Николай Ковалюх в торфено блато в близост до епицентъра на взрива.
Резултатите от направения година след откритието анализ показали наличие на лонсдейлит – форма на въглерода образуваща се при изключително високо налягане и висока температура. Пробите обаче съдържали по-малко от плътния метал иридий, който обикновено се открива в метеоритите. Именно затова авторите на публикацията от 80-те години на миналия век стигнали до извода, че образците представляват земен скален материал, повлиян от експлозията.
Квасниця и колегите му решили отново да анализират същия материал, използвайки редица съвременни техники. Изследване с електронна микроскопия показало, че в зрънцата има миниатюрни жили от базирани на желязото минерали: троилит, таенит и шрайберсит. Тази структура и минерали се откриват в метеорити от определен тип.
„Образците включват почти целия набор от характерни минерали за съдържащи диаманти метеорити“, казва Квасниця. (Източник: БТА)