Учени откриха на дъното на канадска мина вода на най-малко 1,5 милиарда години, богата на подходящи за поддържането на живота химически съединения. Водата може да съдържа микробен живот, които оцелява там от праисторически времена.
Откритието е направено на дълбочина 2,4 км в мината Тиминс в Онтарио от екип от британски и канадски учени.
„Тази вода може да е от най-старите на планетата и може дори да съдържа живот“, отбелязват учените в съобщението си.
Сходността на скалите, уловили водата като в капан през всичките тези години, и тези на Марс, кара учените да се надяват, че подобни резервоари може да са се съхранили и под повърхността на Червената планета.
Учените анализирали водата и открили, че в нея има високо съдържание на разтворени газове като водород и метан, които могат да поддържат микроскопичен живот в тази среда лишена от слънчева светлина.
Скалите в непосредствена близост до водата са на около 2,7 милиарда години, но никой не е смятал, че водата може да е на същата възраст до сега. Използвайки нова техника, разработена в Университета на Манчестър, изследователите заключили, че течността е на поне 1,5 милиарда години, но може да е и значително по-стара.
И преди е откривана толкова древна вода, но само като малки мехурчета в скали, където не може да съществува живот.
Характеристиките на канадската находка са сходни на тези на много „по-млада“ вода, открита в Южна Африка на дълбочина 2,8 км, в която е открит микробен живот. (Източник: БТА)