Използването на алкохола като приспивателно не е полезно нито за здравето, нито гарантира пълноценен отдих на организма, установиха британски учени. Техните изследвания ще бъдат публикувани в априлския брой на сп. Alcoholism: Clinical & Experimental Research, съобщи РИА „Новости“.
Изследователи от Лондонския и Единбургския център за съня са изучили цялата достъпна литература за влиянието на алкохола върху характера на човешкия сън. В резултат те са установили, че алкохолът позволява лесно и бързо да се заспи, но в същото време може да предизвика нарушения на съня, хъркане и затруднено дишане.
„Нашият обзор потвърждава, че непосредствения и краткотраен ефект от алкохолът е да намали времето необходимо за заспиване. Освен това, колкото по-голяма е дозата, толкова по-голям е ефекта на удължаване на фазата на дълбокия сън. Този ефект през първата половина на съня може би отчасти е и причина за някои хора, страдащи от безсъние, да използват алкохола като приспивателно“ – казва директорът на Лондонския център за съня Иршаад Ебрахим.
Експертите обаче подчертават, че ефектът от по-дълбокия сън през първата половина на нощта се компенсира от нарушения на съня през останалите часове до сутринта. Не трябва да разчитате, че сънят ви с помощта на алкохола ще стане по-добър, казват специалистите. (Източник: БТА)