(Статията се отнася до книгата на Ребека Склут „Безсмъртната Хенриета Лакс“)
Името й е Хенриета Лакс, а учените я познават като HeLa. Хенриета е била бедна афроамериканка – работничка в тютюнева ферма в Южните щати. Но клетките й – взети без тя да знае – стават едно от най-важните средства в медицината. Те са първите „безсмъртни” човешки клетки, които оцеляват в лаборатория и които още са живи днес, въпреки че Хенриета е починала преди повече от 60 години. Ако всички клетки на Хенриета, които са отглеждани някога, се измерят, ще тежат повече от 50 милиона тона – колкото сто сгради на Световния търговски център! Клетките HeLa са от основно значение за разработването на ваксината срещу детски паралич, разкриването на тайните на рака, вирусите и ефектите от атомната бомба и са помогнали при разработването на системите за ин-витро оплождане, клониране и много други научни и медицински методи. Милярди от тях са били продавани и купувани.
Но досега Хенриета Лакс оставаше непозната, погребана в безименен гроб.
С книгата си, Ребека Склут ни повежда на необикновено пътуване, от отделението за „черни” в болницата Джонс Хопкинс през 50те години на миналия век до стерилно бели лаборатории с фризери, пълни с HeLa клетки; от малкия замиращ роден град на Хенриета във Вирджиния – земя на бивши роби, врачки и вуду магии – до Източен Балтимор днес, където децата и внуците й живеят и се борят с наследството на нейните клетки.
Семейството на Хенриета научава за нейната „безсмъртност” чак двадесет години след смъртта й, когато учени започнали да провеждат изследвания върху съпруга и децата й без тяхното съгласие, за да научат повече за клетките HeLa. Въпреки, че клетките HeLa са основата на мултимилионна индустрия, в която се продава човешки биологичен материал, семейството на Хенриета не е получило нищо.
През десетилетието, в което Ребека Склут се опитва да разбере повече, тя става част от живота на семейство Лакс и от въпросите, които ги терзаят: Дали учените са клонирали майка им? Дали е боляло, когато изследователите са изпратили клетките й в космоса? И защо, ако майка им е била толкова важна за медицината, те не могат да си позволят здравно осигуряване?
Интимна, интригуваща и трудна за оставяне, Безсмъртната Хенриета Лакс разказва за красотата и драматизма на научните открития и за човешките последствия от тях.