Тази седмица екип от учени идентифицира молекулата, чрез която новият човешки коронавирус е успял да зарази най-малко 14 души и да убие осем от тях след откриването му миналата година. Това е ключово изследване, с което се уточнява рецептора, използван от вируса за навлизане в клетките на човешките дихателни пътища. Въз основа на резултата може да се разбере повече за еволюционния произход на вируса и да се обмислят стратегии за преборване с него чрез блокиране на връзката с рецептора.
Но лабораторните изследвания няма да бъдат достатъчни, за да се разбере дали новият вирус е следващият ТОРС вирус – коронавирусът, отговорен за тежкия остър респираторен синдром, който засегна над 8,000 души и уби над 750 в началото на новия век. Възможно е hCoV-EMC (наричан още NCoV) все още да е просто екзотичен патоген с малко значение за общественото здраве. Само епидемиологични данни биха могли да покажат колко ефикасно вирусът се предава между хората и дали смъртността е толкова висока, колкото изглежда в момента. Засега не са не са налични достатъчно такива данни.
За да заразяват хора, животински вируси като новите коронавируси, както и вирусите на птичия и свинския грип, трябва да развият способност да се „захващат” за белтъци по повърхността на човешки клетки. В статия, публикувана в сп. Nature тази седмица, международен екип, докладва, че hCoV-EMC използва рецептора DPP4.
Според наличните днес данни изглежда, че този рецептор, подобно на рецептора, използван от вируса на ТОРС, се намира главно върху повърхността на клетки, локализирани дълбоко в белите дробове. Това води до предположението, че новият вирус ще има подобно на ТОРС-вируса поведение – характеризиращо се с предизвикване на сериозни заболявания, но сравнително трудно предаване от човек на човек чрез кихане и кашляне. И все пак познанията за локализацията на DPP4 рецептора в човешката дихателна система са сравнително ограничени.
Последвай ни в социалните мрежи
Кликайки, ще ни помогнеш да продължим да пишем интересни новини. Благодарим!
Страници: 1 2