Биоинженери от Калифорнийския университет в Сан Диего демонстрираха, че нов инжектиращ се хидрогел може да стимулира възстановяването на получилите увреждания зони на сърдечния мускул след прекаран инфаркт.
Хидрогелът подпомага растежа на нови сърдечни тъкани и кръвоносни съдове. Инжектира се през катетър, без да се прибягва до хирургическа намеса и пълна анестезия, което прави процедурата по-малко инвазивна.
Хидрогелът изгражда „скеле“ в увредените зони на сърцето и подпомага растежа на нови клетки и възстановяването, заяви ръководителката на изследването Карън Кристмън. Създаден е от сърдечна съединителна тъкан от свине, която се подлага на лиофилизация и след това се стрива на прах, преди да бъде втечнена, за да може лесно да се инжектира в сърцето.
След като попадне в тялото, течността се превръща в гел, който стимулира растежа на клетки в поразените от инфаркта зони на сърдечния мускул и подобрява сърдечните функции. Гелът освен това е биосъвместим – изпробването му върху животни не показа странични ефекти, като възпаления и поява на сърдечна аритмия. Тестове с човешки кръвни проби показаха, че той не влияе върху възможността за съсирване на кръвта.
Ръководителката на изследването Кърън Кристмън е съоснователка на фирмата Ventrix Inc. със седалище в Сан Диего, която е лицензирала технологията за разработка и комерсиализация. Последните резултати, според разработчиците, би следвало да отворят пътя за клинични изпитания с хора през следващата година в Европа.
Проучването е публикувано в Science Translational Medicine. (Източник: БТА)