Плутон, която бе принизена до статуса на „планета-джудже“ през 2006 г., може да възвърне част от накърненото си достойнство, тъй като се оказа, че е по-голяма от предишните оценки.
Новите снимки, направени от космическата сонда New Horizons (Нови хоризонти), дават на Плутон титлата цар на джуджетата в пространството отвъд Нептун. Със своя диаметър от 2370 километра тя е по-голяма от всички известни космически тела в тази най-отдалечена част на Слънчевата система. Въпреки това тя продължава да е приблизително едва 2/3 от диаметъра на Луната.
„За размера на Плутон се спори от нейното откритие през 1930 година. Развълнувани сме, че най-накрая можем да разрешим този въпрос“, казва Бил МакКинън от екипа на сондата New Horizons.
Откритието води със себе си и редица интересни последствия. По-големият размер на Плутон означава, че по-голяма част от вътрешността й се състои от лед, а по-малка от скала. Най-ниският слой на атмосферата пък е по-тънък, отколкото се смяташе досега.
Но това са само част от откритията, направени от сондата New Horizons. Данните, които изпраща, рисуват все по-детайлна картина на този малък и така отдалечен от нас свят. Вече знаем, че северният полюс на Плутон е увенчан с полярна шапка, а според анализа на информацията в нея се включва лед от метан и азот.
Снимки, направени от сондата миналата седмица, разкриха причудливо образувание на едното лице на мини-планетата с форма на сърце. На последните изображения на луната на Плутон Харон се виждат скали, кратери и пропасти, по-големи от земния Голям каньон.
Днес се очаква New Horizons да прелети максимално близо до Плутон и нейният най-голям спътник Харон в кулминацията на мисия, продължила повече от 9 години. В този момент сондата ще е приблизително на 4,9 милиарда километра от Земята – толкова далеч, че радиосигналите от нея стигат до Земята за 4,5 часа.
Космическият апарат с размери на пиано е насочен свръх-прецизно така, че да прелети през специално подбран „портал“ в пространството между Плутон и Харон, с размери 97 на 145 километра. Ръководителят на проекта заяви пред журналисти, че предвид разстоянието, което сондата е изминала досега, да се уцели този портал е като да удариш топче за голф в Ню Йорк и да го вкараш точно в дупка в Лос Анджелис…