На събитие, организирано от Института по астрономия към БАН, български учени разкриха ново красиво изображение, с което телескопът Хъбъл отпразнува 25-тата годишнина от извеждането си в орбита.
Пред препълнената зала в БАН проф. Илиян Илиев направи кратка ретроспекция на историята на космическия телескоп. В презентацията бяха включени някои от най-популярните и красиви снимки, с които Хъбъл не само разкри редица тайни от живота на Вселената, но и заплени въображението на малки и големи в целия свят.
Подаръкът, който Хъбъл направи на всички ни за рождения си ден, беше запазен за края на лекцията. В новото красиво изображение телескопът е уловил огромен куп от 3000 звезди, кръстен Вестерлунд 2. Той се намира в място на активно образуване и раждане на нови слънца – нещо, което учените наричат звездна люпилня. Тя се намира на 20 000 светлинни години, а това означава, че светлината излъчена от нея е пътувала 20 000 години за да достигне до нас. Обърната в километри дистанцията до космическата фабрика за звезди е близо 200 милиона милиарда километра.
Огромното струпване на слънца е на възраст от „само“ 2 милиона години – едно мигване в историята на Вселената, чиято възраст според учените е 13,7 милиарда години. Някои от звездите в купа са сред най-горещите, ярки и масивни в нашата галактика. Мощното излъчване и вълни генерирани от звездите извайват праха и газа в люпилнята и създават изящни скулптури на колони, долини и върхове. Именно тези космически колоси от вещество са идеалното място за образуване на нови слънца. Когато се роди нова звезда, вълните от нейното „възпламеняване“ раздвижват газа и праха около нея. Това на свой ред може да доведе до нова вълна на зараждане на звезди.
Ето още някои от красивите снимки, с които телескопът Хъбъл ни радва през годините. Честит рожден ден Хъбъл!