Мравките дължат еволюционния си успех на изключителното си обоняние, като имат пет пъти повече рецептори за това си чувство, отколкото всички останали насекоми, установи най-ново американско проучване, цитирано от в. „Кориере дела сера“.
Екип от университета „Вандербилт“ в Нашвил, щата Тенеси, успя да състави първата пълна карта на вкуса и обонянието на мравките. Според ръководителя на екипа Лорънс Цвайбел именно тази изключително специфична „въоръженост“ на този вид насекоми ги е направила едни от най-добре организираните в социално отношение животни, конкуриращи в някой отношения дори и човека.
Мравките притежават 400 рецептора за различни ухания. Това са специални протеини, които идентифицират най-различни аромати. За сравнение пеперудите, които се раждат от копринените буби, притежават само 52 подобни рецептора, винарките – 61, комарите между 74 и 158, а пчелите – 174.
Изключителните обонятелни способности на мравките са им позволили да развият сложно химическо общуване и обмен на информация в техните общества. Обонянието на тези животни е съсредоточено в антените им, в които са разположени сензори за обоняние, сензори за вкус и такива, специално пригодени за откриване на отровни субстанции.
От всички тях сензорите за обоняние са най-развити, докато останалите са сравними с тези на другите насекоми. Учените открили, че мъжките екземпляри са 70 процента по-малко чувствителни към уханията, тъй като и социалната им роля е ограничена само до оплождането на яйцата. (Източник: БТА)