Новият доклад на ООН за измененията в климата, публикуван днес, отправя много по-сериозно предупреждение за опасностите пред човечеството.
Междуправителствената комисия по измененията в климата (IPCC) заключи, че ефектите от глобалното затопляне вече се проявяват в реално време – горещи вълни, наводнения и мега-катастрофи, топящ се арктически лед и вечно-замръзнала земя.
А най-лошото според учените тепърва предстои. Настъпващите изменения ще бъдат заплаха за сигурността и препитанието на хората.
„Никой на планетата няма да остане недокоснат от последиците от променящия се климат“, заяви Раджендра Пашаури, председател на IPCC.
Докладът, над който са работили 300 водещи учени, се побира в 2600 страници, разбити в 32 тома. В него изследователите разкриват, че са още по-сигурни, че човечеството е основната причина за глобалното затопляне. Ефектите от него, според тях, ще се запазят в течение на векове.
На преден план, от гледна точка на рисковете, са опасностите от хуманитарни кризи. Докладът описва някои от катастрофите, сполетели света от 2000-та година насам – горещи вълни в Европа, пожари в Австралия и наводнения в Пакистан.
„Вече не сме във време, в което климатичните изменения са нещо хипотетично в бъдещето“, казва Крис Фийлд, един от водещите автори на изследването.
Последиците, според учените, ще бъдат най-тежки за бедните, слабите и възрастните хора по света. Правителствата обаче не разполагат със система, която да защити тези популации. „Това наистина ще е тежко предизвикателство за някои от най-бедните общности и страни в света“, казва Маги Опондо от екипа.
Новият доклад е първият, показващ по по-директен начин връзката между измененията в климата и недостига на храна, както и конфликтите в световен мащаб. Според изследователите ефектите от глобалния катаклизъм вече влияят негативно на производството на храна. Добивите от посеви като цяло намаляват – това се отнася с особена сила за пшеницата.
Докладът посочва, че температурите в глобален мащаб ще се повишат с 0,3 до 4,8 градуса по Целзий до края на 21 век. Долният край на този спектър е постижим единствено при драстично снижаване на емисиите от въглероден диоксид.
Нивото на водата в световния океан, за същия период от време, се очаква да се повиши с 26 до 82 сантиметра, а това ще застраши градове, като Шанхай и Сан Франциско. Докладът може да намерите тук. (Източник: Гардиън, Ройтерс, Франс Прес)