Инструменти на половин километър под земната повърхност в китайската провинция показват точно колко бързо се възстановява един геологичен разлом след голямо земетресение. Това е може би най-добрия поглед досега върху заздравяването на скалите в разломите.
В годините след ужасяващото земетресение в Сечуан през 2008 г., което убива поне 70,000 души, учените проучват скоростта, с която подземните води се просмукват в сондажна дупка в разлома. Това е мярка за заздравяването на скалите, тъй като начупването по време на земетресението увеличава водопропускливостта на скалата.
Екипът открил, че скоростта, с която водата навлиза в дупката, намаляла значително през 18-месечния период, в който са провеждало наблюдението, започнало две години след земетресението. Това е знак, че малките пукнатини в скалата вероятно са се смалявали и разлома е „заздравявал“.
„Много се вълнувам при такива резултати, защото те ни дават ясна представа за това, което се случва в разломните зони”, обяснява Цан Елкхъри, геолог в Университета на Калифорния, Ървин.
В дадени моменти потокът на водата се увеличавал отново в резултат от сеизмичните вълни, идващи от близки земетресения.
„Процесът представлява по-сложно взаимодействие между нараняване и заздравяване на скалата отколкото очаквахме”, обяснява Емили Бродски, физик, специализиращ в сферата на земетресенията в Калифорнийския Университет в Санта Круз.
Разбира се, както подчертава Франсоа Ренард, геолог в Университета Жозеф Фурие в Гренобъл, Франция, тези наблюдения са само малка част от картинката, на определено място. Заздравяването в други разломи вероятно се влияе от локални фактори като присъствието на глина и минерали, които помагат да се затворят пукнатините.
Това изследване е част от по-широкомащабно усилие по света, свързано със сондирането в земетръсни зони след земетресения. Изследването е публикувано в сп. Science.
Публикувано с разрешението на Macmillan Publishers Ltd: [NATURE NEWS] (Water flow tracks earthquake healing), Alexandra Witze (2013). Снимка на извадка: Ashley Dace (CC BY-SA 2.0)