Обичам да събирам паднали кестени. Или пък да се разхождам и да ги подритвам – отскачат чудесно, стигат надалеч, а и са част от моята София, която обичам.
Наесен короните на кестените стават ярко жълти. Или поне би следвало да е така, защото от няколко години стават кафяви още преди края на лятото. Изглежда, че всяка година това се случва все по-рано.
Всъщност това лято повечето кестени на тротоара покрай парка „Заимов” започваха да боледуват малко след разлистването си.
Минавайки през парка всеки ден виждах как дърветата пускат нови и нови пролетни листа с цветове, които бързо ставаха кафяви. И това се случваше месеци наред, чак досега! В момента е трудно да намериш кестенче по земята, виждат се много спаружени листа, а по върховете на почти изсъхналите дървета има нови цветове.
Каква е причината за всичко това? Допитахме се до Веселин Цветанов, ръководител на проект „Мисия Кестен„, и разбрахме, че кестените се заблуждават и объркват заради няколко фактора. Основният виновник обаче е листоминиращият молец Cameraria оrhidella, чиито ларви се хранят с листата на дървото. Насекомото прави поне по три поколения годишно и кестените са в постоянна тиха битка с него. Феноменът е от няколко години и се наблюдава из цяла Европа.
„Причината кестените да пускат нови листа през септември и октомври са подобните на пролетните метеорологични условия (по-студено и по-влажно е, отколкото през лятото)“, обяснява Цветанов.
„Тъй като дърветата губят листа още през юли-август [заради молеца], техните организми се заблуждават, че зимата е преминала и вече е пролет. Затова се отварят техните пъпки и те започват да цъфтят. Това, разбира се, е пагубно за кестените, защото по този начин те губят своите пъпки, които биха се развили на пролет“, допълва Цветанов.
Снимката вляво показва листо, наядено от ларва на листоминиращ молец. Атаката на насекомото отслабва организма на дървото – то става податливо на гъбични и бактериални инфекции и дори на рязко засушаване на почвата. Затова има разнообразни начини (видими от снимките тук), по които изсъхват и опадват листата му.
Това е схемата, по която протича заболяването и е причината повечето кестени да си „мислят“, че сега е пролет – нещо, което никак не е полезно за тях. Огледайте се и ще забележите.
Затова именно съществува и „Мисия Кестен” – проект, който цели да планира и приложи три лесни, ефективни и безвредни за околната среда методи за ограничаване на разпространението на молеца: събиране на окапалата шума от дърветата през есента (защото ларвите на молците зимуват там), монтиране на къщички за синигери през зимата (защото синигерите са естествен враг на насекомото) и подготвяне и поставяне на фермонни капани за привличане и улавяне на молците напролет.
За да може всичко това да бъде планирано добре, първата стъпка, която се изпълнява в момента, е да се опише броя и местоположението на всички кестени в няколко парка в София. На картата тук можете да видите колко начесто са тези дървета там, където вече са описани.
Всички стъпки от проекта ще се изпълняват с помощта на деца от различни училища. Идеята е да се акцентира върху значението на доброволческата дейност сред учениците, които могат да научат много по време на „Мисия Кестен”. Всеки, който иска да помогне, може да се свърже с организаторите на проекта на координатите, предоставени на уеб сайта им.