Астроном, изучаващ архивни снимки на Нептун, направени с телескопа „Хъбъл“, откри 14-а луна на планетата. Небесното тяло е с диаметърът не по-голям от 19 км.
Астрономът Марк Шоуолтър от института СЕТИ изследвал снимки от телескопа „Хъбъл“ на бледите пръстени на Нептун. Шоуолтър решил да проучи и периметъра далеч отвъд пръстените, където забелязал бяла точка на 105 250 км от планетата. Последвалият анализ на други архивни снимки на Нептун, направени между 2004 и 2009г., потвърдил, че обектът е естествен спътник.
Луната е около 100 милиона пъти по-бледа от най-слабата звезда достъпна за невъоръженото око. Тя е толкова малка, че не е забелязана и от космическия апарат „Вояджър 2″ при преминаването му покрай Нептун през 1989 г.
Шоуолтър и колегите му търсят име за новия обект, което да предложат на Международния астрономически съюз. Изискването е името да е от римската или гръцката митология и да е на герой, свързан с Нептун, бога на океаните.
Най-голямата луна на Нептун – Тритон, е открита през 1846 г., малко след самата планета. Нереида, третият по големина естествен спътник на Нептун, е известен от 1949 г. Снимки, направени от апарата „Вояджър 2″, разкриха втората по големина нептунова луна Протей и пет по-малки – Наяда, Таласа, Деспина, Галатея и Лариса. Наземни телескопи откриха Халимеда, Лаомедея, Сао и Несо през 2002 г., а Самате – година по-късно.
Новооткритата луна, обозначена като S/2004 N 1, е между Лариса и Протей. Тя обикаля Нептун за 23 часа. (Източник: БТА)