Изследователски екип се натъкна на пещерни рисунки направени от ловци-събирачи преди хиляди години.
Откритието учените направили докато събирали данни за екологичното състояние на горите, свързващи биомите Пантанал и Черадо в Бразилия.
„Тъй като често работим на отдалечени локации, понякога правим неочаквани открития – в този случай то изглежда е важно за разбирането ни за историята на човешката култура в региона“, казва д-р Алексин Кеуроглиан, изследовател от Обществото за опазване на дивата природа.
Д-р Кеуроглиан и нейните колеги направили откритието на платото Черадо докато провеждали изследване върху белобърнестото пекари.
Животните от този вид са стадни, изминават големи дистанции и са добър индикатор за здравето на горите. Докато следвали сигнала от радио-нашийници на пекарита, учените се натъкнали на серия открояващи се образувания от пясъчник с пещери, в които имало рисунки на животни и геометрични форми.
Кеуроглиан се свързала Агуиар – местен специалист по скални рисунки – който оценил възрастта на древното изкуство на 4000 – 10 000 години. Според Агуиар рисунките били направени от ловци-събирачи, които или живеели в пещерите или ги използвали специално за „творчески дейности“.
Интересно е, че рисунките са съвместими с няколко различни „стила“ използвани от древните хора в различни части на Бразилия. В тях били изобразени различни животни – броненосец, елени, големи котки, птици, влечуги. Има също така фигури наподобяващи хора и геометрични символи.
Експертът Агуиар смята да изследва пода на пещерите и да датира по-точно находката, за да може по-добре да бъдат интерпретирани рисунките. (Източник: Wildlife Conservation Society)