Космическият апарат на NASA Cassini даде първите директни сведения за това, че метеороиди (малки късове от комета или астероид) се сблъскват с пръстените на Сатурн.
Наблюденията добавят още едно място, освен Земята, Луната и Юпитер, където учени и аматьори астрономи са се натъквали на стълкновения от този тип в момента, в който се случват. Честотата на подобни сблъсъци дава повече информация за това как са се образували планетите.
Слънчевата система е изпълнена с малки обекти, движещи се с голяма скорост. Метеороидите на Сатурн са с размери от 1 сантиметър до няколко метра и на учените е отнело години за да намерят следите, оставени от 9 от тях през 2005г., 2009г. и 2012г.
„Новите резултати навеждат на мисълта, че сегашният брои стълкновения на малки частици на Сатурн е почти същият, като този на Земята – две съвсем различни области в нашата Слънчева система – и е вълнуващо да се види“, казва Линда Спилкър от NASA.
Учените отбелязват, че лятото на 2009г. е било много подходящо време за наблюдаване на отломките от сблъсъци на метеороиди. Това се дължало на ъгъла на осветяване от Слънцето, който позволил облаците от отломки да се виждат контрастно върху тъмния фон на пръстените.
„Знаехме, че тези малки сблъсъци се случват през цялото време, но не знаехме колко големи или колко начесто са те“, казва Мат Тискарено, водещ автор на публикацията. (Източник: NASA/Jet Propulsion Laboratory)