Невролози от университета на Южна Калифорния са идентифицирали мрежата от неврони в кожата, която предава усещането за студено, съобщиха в комюнике от институцията.
Екипът на Дейвид МакКеми, асистент професор по невробиология, успял селективно да „изключи“ възприятието за студено при мишки, без да наруши това за топлина или докосване.
В предишни свои изследвания МакКеми открил връзка между усещането и протеин, означен като TRPM8. Сега той и екипът му изолирали и „обезвредили“ невроните, произвеждащи протеина TRPM8, което им позволило да изследват функционирането на въпросните неврони.
Учените изготвили експеримент, в който мишки с неврони без функциониращ TRPM8 и нормални (контролни) мишки били поставяни върху повърхности с различна температура. Тя била в диапазона 0-50 градуса, а на лабораторните животни им било позволено да се движат свободно между различно загретите зони.
Изследователите установили, че мишките без TRPM8 неврони не усещали студено, но реагирали на топлина. Тези, които били използвани за контрол на експеримента, се задържали в зоната с температура около 30 С и избягвали както студените, така и горещите места. Мишките без TRPM8 неврони избягвали само горещите повърхности, но не и студените, дори и когато студът би следвало да е болезнен или потенциално опасен.
С по-доброто си разбиране за специфичния начин по който усещаме, учените се надяват да разработят по-съвършени болкоуспокоителни, без страничния ефект от притъпяване на усещанията. (Източник: University of Southern California)