Австралийски учени, изучаващи строежа и работата на мозъка, са стигнали до извода, че със стареенето в него се нарушават метаболитните процеси, свързани с металите. Това може да доведе до тяхното окисляване, или казано иначе – ръждясване.
Изследователите от университета на Мелбърн смятат, че нормалната работа на мозъка се обуславя от високото съдържание на метали в него – за функционирането му са необходими окисляеми метали като желязото и цинка.
Към 60-годишна възраст организмът преминава през няколко стадия на метаболитни изменения, които променят процесите, протичащи в него. Постъпващото в мозъка желязо може да се окисли, което да доведе до редица нарушения.
Не е ясно точно какво причинява този процес, но е възможно да се дължи на дисбаланс в концентрацията на цинк. Излишъкът на този елемент може би влияе на постъпващото в мозъка количество желязо. Метаболитните изменения от своя страна окисляват желязото и това възпрепятства нормалното функциониране на невроните. В резултат може да се развие старческо слабоумие и болестта на Алцхаймер.
Сега австралийските учени работят над създаване на препарати, които са способни да възстановят метаболитния баланс на организма. (Източник: БТА)