Космическият апарат „Касини“ направи видео на гигантска шестоъгълна буря на северния полюс на Сатурн, известна като „Хексагонът“.
Феноменът е с диаметър около 30 000 км, а скоростта на „вятъра“ е около 322 км/ч. Такова явление не е наблюдавано никъде другаде в Слънчевата система, заявиха специалисти от НАСА.
„Един ураган на Земята обикновено се задържа една седмица, а този на Сатурн съществува от десетилетия – а кой знае – може би от столетия“, казва Андрю Ингърсол от Калифорнийския технологичен институт.
На Земята атмосферните явления биват възпрепятствани от триенето си в земната повърхност. Учените предполагат, че основната причина за издръжливостта на бурята на Сатурн е именно на липсата на земна твърд – планетата по същността си представлява гигантска топка газ.
Понастоящем „Хексагонът“ може да бъде изучен по-добре, защото от края на 2012 г. Слънцето огрява вътрешността му. „Касини“ е снимал бурята в продължение на 10 часа със своите камери с висока резолюция, което позволява облачната й структура да се изследва в подробности.
Освен бурята камерите са уловили и по-малки завихряния, които се въртят в обратна на „Хексагона“ посока. Най-големите сред тях са с диаметър 3500 километра, или два пъти по-голям от най-големите урагани на Земята.
Шестоъгълникът е известен още от времето на „Вояджър“, но не е изучен, защото е бил скрит в сянката на полярната нощ на Сатурн. (Източник: NASA, БТА)