Изследване показва, че е възможно през едиакарския период съществата на планетата ни да не са били изключително и само морски организми, съобщи Франс прес. Тази хипотеза би променила господстващата теория за еволюцията на живота на Земята.
Едиакарският период (635 – 542 милиона години пр. Хр.) предхожда камбрийския, през който рязко се е увеличил броят на новите групи животни.
Едиакарският период дължи названието си на геоложки формации в южната част на Австралия, където през 1946 г. Реджиналд Сприг открива особени фосили.
Фосилите бяха класифицирани като безгръбначни, вероятно едноклетъчни или гъби, но винаги се е смятало, че става въпрос за морски организми.
Геологът Грегъри Реталак от университета на Орегон предлага ново тълкуване на тези фосилизирани слоеве в южната част на Австралия. Резултатите от изследването му сочат, че някои фосили вероятно са от организми, сходни с лишеи, или от колонии бактерии, които са живели по-скоро на сушата, отколкото в океана.
„Тези хипотези представляват фундаментална промяна в представите за еволюцията, но вероятно ще бъдат посрещнати скептично, защото доказателствата не са убедителни, заяви палеонтологът Шухай Сяо от Технологичния институт на Вирджиния. Нуждаем се по-конкретни данни, преди да преразгледаме вижданията за преминаването на живота от морето на сушата.“
Резултатите от изследването са публикувани в сп. „Нейчър“. (Източник: БТА)